Między 7 a 15 października 2024 roku byliśmy w Białym Dunajcu na międzynarodowej wymianie młodzieży: Chasing After Tolerance. Byliśmy tam wspólnie z naszymi koleżankami i kolegami z Ukrainy i Litwy. Projekt, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie, był odpowiedzią na rosnące zjawiska nietolerancji, rasizmu i ksenofobii w Europie.
Podczas intensywnego tygodnia uczestniczyliśy w warsztatach edukacyjnych, międzynarodowych dyskusjach oraz wydarzeniach sportowych. Zorganizowaliśmy m.in bieg ku tolerancji w Klikuszowej. Aktywności te umożliwiły nam rozwój umiejętności współpracy, komunikacji i przeciwdziałania konfliktom. Dzięki pracy w międzynarodowych grupach uczestnicy pogłębili wiedzę o kulturach swoich rówieśników i wypracowali nowe rozwiązania na rzecz tolerancji w swoich społecznościach.
Projekt, w całości przygotowany i realizowany przez młodzież przy wsparciu liderów. Chasing After Tolerance łączył edukację, sport oraz wartości społeczne. Efekty wymiany są promowane w mediach społecznościowych i lokalnych środowiskach, inspirując do budowania bardziej otwartego i solidarnego społeczeństwa.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony, gdzie znajdziecie więcej informacji o projekcie oraz jego rezultatach!
Więcej o projekcie przeczytacie w naszej zakładce projekty: Chasing After Tolerance
Czym jest Erasmus+
Program Erasmus+ to blisko 557 mln euro przeznaczone na dofinansowanie projektów związanych z edukacją. W latach 2021-2027 z programu skorzystało już 3 tysiące organizacji, współtworzących prawie 6,5 tysiąca projektów.
Jak możemy przeczytać na stronie programu Erasmus+:
Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Zespół Analityczno-Badawczy FRSE, zdecydowana większość beneficjentów programu Erasmus+ była zdania, że uczestnictwo w programie znacznie poprawiło dostępność wysokiej jakości materiałów edukacyjnych w ich organizacji.
Dowiedzieć ze strony możemy się również:
Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku. Europejski budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+. Ten w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji. Dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości. Umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach. Dać im także możliwość znalezienia pracy w całej Europie.
źrodło: erasmusplus.org.pl
Więcej o projekcie Chasing After Tolerance przeczytasz w zakładce projekty