Jesteśmy już po kolejnym projekcie, na którym przede wszystkim próbowaliśmy odpowiedzieć sobie jak widzimy smart city. Smart means better to już kolejny projekt zrealizowany przez nas wspierany przez Erasmus+. W tej edycji spotkaliśmy się w Białym Dunajcu. Było z nami 40 młodych osób z Polski, Słowacji i Turcji. Dyskutowaliśmy o tym czym dla nas jest Smart city.

Była to kolejna szansa dla należącej do Aktywnej Dąbrowy młodzieży na spotkanie się z rówieśnikami z innych krajów. Szansa na rozwój umiejętności językowych, na poznawanie innych kultur i z pewnością na zacieśnianie więzi wśród młodych mieszkańców Unii Europejskiej

No, ale jak widzimy ideę smart city?

Młodzież na warsztatach wspólnymi siłami, w wyniku wielu dyskusji tak sformułowała ideę smart city i naszego projektu:

Ludzka populacja i rozwój technologiczny przynoszą dynamiczne zmiany w współczesnych społeczeństwach. Miasta, główna arena tych zmian, przechodzą szybką transformację. Koncepcja „inteligentnego miasta” to kluczowe rozwiązanie, mające uczynić życie w miastach bardziej komfortowym, efektywnym i zrównoważonym.

Kamery uliczne, nadwozia i pojazdowe monitorują aktywność, dostarczając ważnych danych dla ratowników i urzędników miejskich. Inteligentne oświetlenie reguluje jasność w zależności od warunków pogodowych. Miasta także wdrażają inteligentne technologie, od lamp ulicznych po drony i robotykę.

Współpraca z dużymi firmami technologicznymi oraz startupami pozwala na wykorzystanie danych do optymalizacji zużycia energii, transportu, bezpieczeństwa i usług publicznych. W Polsce, Kraków już korzysta z elementów smart city, jak wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych, parkometry, stacje ładowania pojazdów elektrycznych i nowoczesną komunikację miejską.

W projekcie Erasmus+ Smart Means Better edukowaliśmy się na temat inteligentnych elementów naszych miast, tworząc „perfekcyjne inteligentne miasta” i gry planszowe prezentujące te pomysły. Staramy się także rozwiązać problemy zauważane w naszych miastach.

Kto uczestniczył w projekcie?

W ramach naszego projektu Smart means better oprócz uczestników z Polski, reprezentujących nasze stowarzyszenie, wzięli udział także uczestnicy z Słowacji i Turcji. Young Intelligence Association reprezentowała Turcję, natomiast fundacja SYTEV Słowację. Ta międzynarodowa kooperacja pozwoliła nam na bogate wymiany doświadczeń i perspektyw. Pozwoliła również na lepsze zrozumienie wyzwań i możliwości związanych z inteligentnymi miastami w różnych kontekstach kulturowych i społeczno-gospodarczych.


Więcej o projekcie przeczytasz w zakładce projekty




Last modified: 07.02.2024
Close